Přeskočit na hlavní obsah

Jak funguje Tajine?

Hrnce Tajine můžete koupit buď na severu Afriky a v různých etnických obchodech (ty pravé), nebo od evropských výrobců - ty jsou zase se zárukou kvality a životnosti. Jak ale fungují a proč je kolem nich takový povyk? Povíme si, v čem je jejich tajemství.

Když si představíte kočovné Beduíny, kteří křižovali Saharu na velbloudech a vodu měli v koženém vaku, můžete si vsadit, že z ní ani kapku nechtěli vyvařit a ztratit. Stejně jako nebyl dostatek paliva na oheň a veškeré vaření probíhalo na malém ohníčku nebo na hliněné pícce, i s vodou bylo potřeba šetřit. Ovšem ne na úkor chuti.

V hrnci Tajine se dusí. Buď samotná zelenina, nebo zelenina smíchaná s kousky masa, případně (víc na východ) ještě se sušeným ovocem. Výsledkem je jídlo "z jednoho hrnce", takže může recept stejně tak dobře zahrnovat brambory, jako i rýži, nebo třeba kuskus.

Aby drahocenná pára při dušení z hrnce Tajine neutíkala ven, vymysleli kočovníci její tvar do obráceného trychtýře s miskou na špičce. Pára obsahující nejen nedostatkovou vlhkost, ale hlavně chuť a vůni dušených potravin, se ve špičce poklice Tajine sbírala a ochlazovala, aby stékala po stěnách zpátky do spodní misky.
Pára vznikající dušením v dolní misce nemá díky těžké keramické poklici příliš naději uniknout. Cirkuluje proto uvnitř, kde se ochlazuje a pak stéká po stěnách zpátky. 

Podle potřeby bylo možné do malé mističky na vršku hrnce Tajine dokonce kápnout trochu vody pro lepší chlazení.

Co můžete čekat od dušeného jídla, pokud ho nepodléváte, ale bráníte unikání páry? Především výraznější chuť a větší šťavnatost. Na malé pícce nebo ohýnku se stěží dosahovalo vysokých teplot, takže dušení v Tajine je spíš na delší dobu. Tím rozpadavější je pak maso uvnitř, to si asi dokážete představit.

Do Tajine krájíme velké kusy zeleniny (jako je mrkev, cuketa nebo lilek), právě proto, aby se moc nerozvařily. Koneckonců - nejlepší recepty na pravé Tajine najdete na našem blogu!

Komentáře

  1. Zajímavé a pro mě úplná novinka. Dušené mám rád, například roštěnky. Dobrý by mohl být např. kel.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den Mirku,
      exotická kuchyně je teď docela v kurzu, což neznamená, že jí musí propadnout hned každý. Pokud si chcete jeden recept vyzkoušet a "nic za to nedat", stačí těžký litinový hrnec, výsledek bude srovnatelný.

      Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Co je to Masála?

V orientálních kuchařkách, které v poslední době rychle získávají na popularitě, se to hemží slovem masála, nebo masala. Tu se uvádí Tandoori masala, jinde Garam masala, narazíte ale také třeba na Dátá nebo Čát masalu. Jak se liší?

Kuřecí Tajine s citrony a olivami

Dušené kuřecí maso, které je zajímavě podbarvené směsí naložených citrónů, zelených oliv, koriandru, zázvoru a šafránu, nám opět zapadá do poměrně klasické orientální chuti, přesto je ale právě kvůli té nejdůležitější složce trochu jiné. Dnes se podíváme nejen na tento recept, ale i na to, jak si citrony naložit doma pro další pozdější použití.

Co je to čubrica?

Další oblíbenou kořenící směsí, která se může zabydlet na našem stole a v našem jídelníčku, je čubrica. Kdo by ale hledal její původ v dalekém orientu, asi by nepochodil - je totiž doma na Balkáně a jedná se tak o kořenící přípravek téměř domácí provenience.