Přeskočit na hlavní obsah

Co je to kardamom?


Jedním z historicky nejdražších a nejvzácnějších koření, které do Evropy putovaly po hedvábné stezce, je kardamom. Dnes je samozřejmě dobře k dostání a najdete ho ve spoustě receptů na dušené maso Tajine. My se ale ze zvědavosti podíváme, odkud kardamom pochází, co to je, a přiblížíme si, jak zhruba chutná.

Indie je země koření zaslíbená. Pochází z ní celá řada exotických chutí a kardamom nebude výjimkou. Do Evropy se poprvé dostal už ve starověku, kdy pozemní cestu otevřel Alexandr Makedonský, který se svými jednotkami pěšky došel až do Pandžábu. Kardamom a spousta dalších zajímavostí se tehdy dostaly do Egypta, Řecka i Říma.

Kardamom v přírodě


Kardamom je zkráceným názvem rostliny Kardamovníku obecného (Elettaria caramomum), byliny z čeledi zázvorníkových, která má své původní místo v Kardamomských horách v pohoří Ghat při jihozápadním pobřeží Indie. Jedná se o poměrně mohutnou rostlinu, která bez problému doroste 2 až 4 metrů. Jako koření se používají plody a oddenky. Její vysoká cena je daná také tím, že se jí nedaří skoro nikde jinde, kromě Indie, Šrí Lanky, Guatemaly a Tanzánie.

Kardamom v kuchyni

Chuť koření kardamom se popisuje jako kořenitě citrónová a výrazně příjemné je i její aroma. Pro své aroma se kardamom využívá i v tabákovém průmyslu, při výrobě léků nebo parfémů. Hodí se do všech sladkých pokrmů (třeba i na dochucení kávy) a samozřejmě k veškerým orientálním receptům, ať už s masem nebo bez. Zkuste ho ke steaku, mletému masu, do omáček, ale třeba i do kompotů, marinád.


Kardamom v lékárně


  • Podobně jako zázvor, se kterým je kardamom příbuzný, má antiseptické a antibiotické účinky
  • Zmírňuje revmatické potíže
  • Pomáhá při srdeční slabosti
  • Pomáhá při léčbě zánětů dásní a zubů
  • Zrychluje léčbu kůže
  • Působí preventivně při onemocněních horních dýchacích cest, astmatu a zápalu plic.


Obrázek: Pixabay.com

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jehněčí Tajine Ras El Hanout

Stejně jako k pomalu dušeným pokrmům Tajine patří určitá obvyklá koření, jako je zázvor a římský kmín, nejobvyklejším masem pro přípravu není zdaleka vepřové a kuřecí, které známe z naší středoevropské kuchařky, ale jehněčí. To samozřejmě seženete i tady, ale pravděpodobně vám to chvilku zabere. Výsledek vás ale překvapí pestrou škálou cizokrajných chutí.

Zeleninové Tajine na marocký způsob

Říci o nějakém Tajine receptu, že je (nebo není) na marocký způsob, je poněkud neomalené. Hrnce Tajine z Maroka pocházejí, kromě země původu se historicky používaly pouze na severu Afriky a ať už do Tajine dáte cokoliv, vlastně to připravujete na marocký způsob. Ok, taky jsem mohla napsat, že si uděláme Tajine z rajčat, cibule, česneku, zázvoru, skořice, římského kmínu, cayenského pepře, cuket, mrkve, lilku a cizrny. Je to takhle lepší? :-)

Tajine z králičího masa

Králičí maso u nás v české kotlině nemá zdaleka tolik pozornosti, kolik by si zasloužilo. Ano, je dražší, než fádní vepřové nebo kuřecí. Ale je dost možné, že s větší poptávkou by přišla i produkce ve velkém, na kterou sice všichni nadávají, ale která jako jediná dokáže posunout cenu dolů.
Ale k věci. Dnes si uděláme králíka s čerstvým zázvorem, kmínem, skořicí, koriandrem a šafránem.